СТРЕСКОМ ( АШВАГАНДХА )

Стресском є ​​монопрепаратом, який випускається компанією "Дабур Індія Лімітед" в капсулах по 300 мг сухого екстракту коренів Ашваганда (Withania somnifera). Ця дивовижна за своїми властивостями рослина займає одне з перших місць в "золотом ряду" лікарських трав, які ростуть в Південно-Східній Азії. Ашваганда, володіючи широким спектром дії на людський організм, на протязі багатьох тисячоліть застосовувалася аюрведичними цілителями як расаяна, тобто рослина з вираженим омолоджуючим ефектом (адаптоген, ноотроп, анаболик, тонік, антиоксидант і імуномодулятор). В останні роки ашвагандха стала вельми популярна на Заході - в США, Англії, Італії, Франції та Угорщини. Виготовлені на її основі в цих країнах лікарські препарати і харчові добавки пройшли успішні клінічні випробування і були оцінені гомеопатами і лікарями альтернативної медицини.

Ашваганда надає дію на всі органи тіла. Її високу біологічну активність пов'язують з високим вмістом в ній фітостероідов, лігнанів, флавоноглікозідов, а також особливих азотистих сполук, які називаються вітанлоідамі (сомніферіном і вітаноном). Останні мають найбільш сильним ефектом, незважаючи на те що вони становлять лише 1,5% по відношенню до решти хімічних компонентів даної рослини.

Ашваганда виробляє баланс енергетики організму і нормалізує його протягом двотижневого курсу (600 мг на добу). При подальшому прийомі даного фітопрепарату протягом 7-10 днів кожного місяця, енергетична рівновага утримується на нормальному рівні, навіть незважаючи на триваючу дію вищевказаних негативних для організму чинників.

З дією вітанлоідов пов'язують адаптогенні, ноотропні, антидепресивний і тонізуючий ефекти. Ашваганда діє подібно камертону на центральну нервову систему, забезпечуючи її гармонізацію з навколишнім середовищем і внутрішніми органами. Клінічні випробування Ашвагандха, проведені в США, показали, що тривалий прийом цієї рослини (4-5 місяців безперервно) нормалізує метаболізм естрогенів, запобігаючи таким чином, розвиток фіброміом і мастопатій. Крім того, у більшості обстежуваних жінок було відзначено усунення дісменоррее і алгіоменоррей - місячні стали протікати регулярно і безболісно. Американські дослідники стверджують, що останній ефект, найімовірніше, пов'язаний з дією вітанлоідов.

У Ашваганда знайдені також природні антибіотики, що пригнічують розмноження гонококів, стафілококів, гемолітичного стрептококу і колібактерії.

Деякі дослідники вказують на антивірусний ефект рослини. Можливо, це пов'язано з підвищенням активності неспецифічного ланки імунітету вітанлоідамі.

Ашваганда можна з успіхом застосовувати в комплексному лікуванні та профілактиці виразкової хвороби, патології печінки і порушень ліпідного обміну.

Практично здоровим людям, які ведуть напружений спосіб життя, що працюють з комп'ютерами або іншою високочастотною технікою, студентам в період сесії, спортсменам і тим, хто має добову роботу, Стреском рекомендується приймати короткими курсами по 7-10 днів на місяць по одній капсулі в день.

Літнім людям, які ведуть соціально активний спосіб життя і не мають вираженої патології внутрішніх органів, рекомендується приймати Стреском 10-12 днів на місяць по 2 капсули щодня.

При гіпертонічній хворобі, епілепсії, пароксизмальної тахікардії або екстрасистолії, бронхіальній астмі, паркінсонізмі, хвороби Альцгеймера, тиреотоксикозі, виразковій хворобі, дискінезії жовчного міхура, жировий гепатоз, порушеннях ліпідного обміну, аденомі передміхурової залози, простатит, чоловіче безпліддя, порушення місячних у жінок, остеопорозі і аутоімунних захворюваннях слід використовувати "стреском" після консультації фахівця в комплексній терапії з іншими лікарськими препаратами і харчовими добавками. В цьому випадку слід поступово збільшувати дозування Ашваганда до 4-6 капсул на добу. Курс - 50 днів безперервно, потім в періоди 5 днів до повного місяця і 5 днів після повного місяця протягом 7-10 місяців.

У Ашваганда не встановлені явні періоди сезонної активності так, як це проявляється у женьшеню, елеутерококу, гінкго білоба, лимонніка та інших адаптогенів (вони найбільш активні восени). Однак ефективність Ашваганда значно зростає в періоди 3 днів до повного місяця і 7 днів починаючи з повного місяця. Приймати її краще вранці після сну і в полудень (з 11.00 до 14.00).

Стресском не слід приймати вагітним і з обережністю приймати при хронічній вертебро-базилярної недостатності (в останньому випадку найкраще поєднувати Ашваганда з сечогінними препаратами або травами). Алергічні реакції досить рідко виникають у людей, які приймають цю рослину. Однак якщо вони мають місце, продовжувати прийом Стресскома не рекомендується.

Джерело: журнал "Аюрведа - наука життя"